Subskrypcja: Artykuł | Komentarz | Email

Wirusowe zapalenie wątroby

Możliwość komentowania Wirusowe zapalenie wątroby została wyłączona
Wirusowe zapalenie wątroby Oxazepam 10mg

Wśród wirusowego zapalenia wątroby wyróżnia się trzy formy: A (HAV), B (HBV) i C (HCV). O chorobie zarażeni często dowiadują się przypadkiem, bowiem nie ma widocznych objawów WZW.

WZW typu A zazwyczaj nie prowadzi do postaci przewlekłej. Zarażenie następuje drogą pokarmową lub poprzez brudne ręce. Cząstki wirusa mogą się także znajdować w skażonym pożywieniu, np. owocach czy warzywach. Ryzyko zakażenia można zminimalizować pamiętając o zachowaniu higieny osobistej. Dotyczy to przede wszystkim regularnego mycia rąk. Dostępna jest także szczepionka.

WZW typu B może przejść w postać przewlekłą. Zarażenie następuje zazwyczaj poprzez krew czy drogą płciową. Wirus może się szybko rozprzestrzenić w obrębie jednego gospodarstwa domowego, np. używając niektórych przedmiotów, co osoba zarażona. Na WZW typu B często chorują narkomani, którzy dożylnie wstrzykują sobie narkotyki. Podstawą do zdiagnozowania choroby jest wykonanie badania krwi.

Do zakażenia WZW typu C najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z krwią zakażonego. Również i w tym przypadku podstawą do rozpoznania są badania krwi, a niekiedy jeszcze inne testy. Leczenie polega najczęściej na podawaniu choremu interferonu.