Subskrypcja: Artykuł | Komentarz | Email

Leki przeciwbakteryjne

Leki przeciwbakteryjne Infanrix IPV opinie zapalenie wątroby typu a

Choroby zakaźne wywołane przez bakterie, leczy się za pomocą leków, które przyczyniają się m.in. do blokowania syntezy ścian bakteryjnych, kwasów nukleinowych czy nukleotydów. Pod postacią leków można podawać zarówno środki naturalne, syntetyczne bądź półsyntetyczne.

Pośród leków przeciwbakteryjnych można znaleźć takie, które działają wyłącznie na jedną grupę bakterii bądź kilka. Na tej podstawie wyróżnia się odpowiednio środki o wąskim oraz szerokim spektrum działania. Różnica może polegać także na mechanizmie działania. Stosowanie leków bakteriostatycznych przyczynia się do zahamowania rozwoju bakterii. Tymczasem leki bakteriobójcze powodują redukcję żywych patogenów.

Lek po wprowadzeniu do organizmu, powinien dotrzeć do narządu zaatakowanego przez bakterie pod aktywną postacią. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bowiem niekiedy naturalne bariery organizmu, uniemożliwiają przeniknięcie niektórych substancji bądź związku.

Część antybiotyków, stosowanych powszechnie w zakaźnych chorobach bakteryjnych, ma działanie toksyczne. Może się to objawiać pod postacią miejscowej nadwrażliwości czy powstaniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych.