Subskrypcja: Artykuł | Komentarz | Email

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Możliwość komentowania Choroby zakaźne wieku dziecięcego została wyłączona
Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Poszczególne choroby dotyczą niemal wyłącznie dzieci. Zasadniczo zachorowanie w wieku dziecięcym, powoduje nabycie odporności na daną chorobę będąc dorosłym. Zazwyczaj przebieg chorób zakaźnych u dzieci przebiega w sposób łagodny, jednak może się zdarzyć, że nastąpią poważne powikłania. Z tego powodu stosuje się szczepienia profilaktyczne.

Do jednych z najpowszechniej występujących chorób zakaźnych zalicza się różyczka. Jej cechą charakterystyczną jest pojawienie się drobnej wysypki, która stopniowo umiejscawia się na całym ciele. Inne objawy tej choroby to powiększenie węzłów chłonnych oraz wysoka temperatura. Niebezpieczeństwo powikłań dotyczy przede wszystkim kobiet ciężarnych, które zachorują na różyczkę.

Świnka jest chorobą podczas której dochodzi do znacznego, a także bolesnego obrzęku ślinianek. W przypadku świnki najczęściej podaje się dziecku leki przeciwbólowe. Należy zadbać o prawidłową, lekkostrawną dietę, jak również dostarczać płynów w odpowiedniej ilości.

W przypadku ospy wietrznej podstawowym objawem jest swędząca wysypka w postaci grudek. Stopniowo ulegają one zaschnięciu tworząc strupki, które po pewnym czasie odpadają. Wirus wywołujący ospę wietrzną może pozostać w organizmie w formie uśpionej, a następnie przyczynić się do rozwoju kolejnej choroby, czyli półpaśca.