Subskrypcja: Artykuł | Komentarz | Email

Choroby wywołane przez prątki

Możliwość komentowania Choroby wywołane przez prątki została wyłączona
Choroby wywołane przez prątki Isotrexin

Do jednych z najbardziej poważnych chorób, powstałych na skutek zarażenia prątkami, zaliczana jest gruźlica. Miejscem docelowym tego drobnoustroja są płuca, jednak może niszczyć także inne narządy, jak np. opony mózgowo-rdzeniowe.

Zarażenie następuje zazwyczaj poprzez bezpośredni, niekiedy długotrwały kontakt z chorym. Osoba zarażona rozprzestrzenia wirusa wykonując czynności, takie jak mówienie, kichanie. Podstawowymi objawami gruźlicy jest najczęściej kaszel, krwioplucie, widoczny spadek masy ciała oraz brak apetytu, wysoka temperatura ciała, osłabienie, duszności.

W leczeniu tej choroby niezwykle ważny jest moment jej wykrycia. Im płuca są mniej zniszczone przez prątki, tym łatwiej i skuteczniej można się wyleczyć. Wczesna diagnoza i leczenie gruźlicy sprawia, że nie pozostawia niemal żadnych komplikacji czy następstw. Leczenie musi się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza, zatem nie można przestać stosować leków, nawet jeśli zaobserwuje się znaczącą poprawę. Może to spowodować rozwój prątków, które będą odporne na stosowane leki. Ponadto istnieje wówczas większe ryzyko zarażenia najbliższej rodziny. W celu zmniejszenia możliwości zakażenia, u niektórych grup osób, zalecane są szczepionki przeciw gruźlicy.

Arixtra 75mg cena