Subskrypcja: Artykuł | Komentarz | Email

Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową

Wiele chorób zostało zapoczątkowanych przez kontakt seksualny z osobą zakażoną. Najczęściej taka możliwość dotyczy osoby, która posiada wielu partnerów seksualnych, chociaż nie jest to regułą. Sporo chorób można leczyć za pomocą środków farmaceutycznych. Na część z nich, jak np. HIV, nie opracowano dotychczas żadnego leku.

Najczęściej drogą płciową można zarazić się chorobami, takimi jak kiła, rzeżączka, chlamydioza, HIV, grzybica, świerzb czy opryszczka. Niebezpieczeństwo polega na tym, że niekiedy objawy widoczne są po kilku tygodniach bądź miesiącach, przez co osoba zarażona nie wiedząc o tym, może dalej rozprzestrzeniać chorobę. Niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:

– charakterystyczna wydzielina w pochwy lub cewki moczowej mężczyzn

– ból jąder lub brzucha w dolnych częściach

– krwawienie po współżyciu

– swędzenie, krostki, grudki

– ból podczas oddawania moczu

Do bakteryjnych chorób przenoszonych drogą płciową zalicza się rzeżączka, kiła lub chlamydia. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków. Niekiedy konieczne jest równoczesne leczenie partnera. Wśród jednych z najczęstszych chorób wirusowych jest opryszczka. Objawia się ona pojawieniem się nieraz swędzących pęcherzyków. Leki przepisuje się zazwyczaj w formie maści lub tabletek.