Subskrypcja: Artykuł | Komentarz | Email

Chemiczne i fizyczne środki przeciw patogenom

Możliwość komentowania Chemiczne i fizyczne środki przeciw patogenom została wyłączona
Chemiczne i fizyczne środki przeciw patogenom Aerosonit opinie http://www.gsk.com.pl/produkty/HEMOFER-Prolongatum-tabletki-o-przedluzonym-dzialaniu.html

Drobnoustroje bytują nie tylko w organizmie człowieka, ale także na powierzchniach nieożywionych. Z tego powodu chcąc ustrzec się przed chorobami zakaźnymi, należy zadbać o ich odpowiednią dezynfekcję lub sterylizację.

Spośród środków chemicznych często stosuje się substancje denaturujące, które są kwasami lub zasadami. Ten rodzaj stosuje się głównie w celu zabezpieczenia żywności przed wniknięciem i rozwojem patogenów. Do bardzo toksycznych substancji przeciw patogenom zaliczają się metale ciężkie. Zazwyczaj jest to rtęć czy srebro. Metale te łączą się z enzymami drobnoustrojów przez co uniemożliwiają zajście podstawowych procesów życiowych. W wielu gospodarstwach domowych stosuje się także środki utleniające, głównie do odkażania skóry.

Sporo patogenów nie jest odpornych na działanie wysokich temperatur. Po osiągnięciu określonej temperatury następuje bowiem denaturacja białka. Patogeny mogą ulec zniszczeniu pod wpływem np. pary wodnej czy gorącego powietrza. W niektórych placówkach wykorzystuje się ponadto fale elektromagnetyczne, energię ultradźwięków bądź filtrację.